Ako na okrasné dreviny vo vašej záhrade

Živý plot či okrasné dreviny sú skvelou voľbou pre vašu záhradu. Získate tak zdravé a vždy zelené miesto pre chvíle oddychu a relaxu. V záhrade sa budete cítiť o poznanie lepšie oproti ruchu mesta. Zároveň tým viete získať lepšiu klímu, no odfiltrovať aj ruch z ulice.

Okrasné dreviny

Japonská vŕba je nenáročná na pestovanie, až na potrebu 2 až 3 rezov ročne. Výmenou za trochu starostlivosti je však táto drevina na pohľad rozkvitnutá skutočne krásna. Z diaľky pripomína strom či ker obsypaný kvetmi. Strom je tvorený listami, tie postupne od zelenej farby cez krémovú prechádzajú až do ružového nádychu.

Pri vhodných podmienkach Japonská vŕba rastie aj sama. Bez ohľadu na to, či jej venujete svoju pozornosť, táto vŕba nikdy nebude vyššia ako 3 metre. Zároveň je výborne tvarovateľná, čo ocení vaša fantázia. Stromu sa dobre darí na priamom slnku alebo v polotieni. Pôda by mala byť chladná a vlhká. Preto ju v prípade, že naň svieti slnko počas poobedia, pravidelne polievajte.

O tom, že v našom podnebí sa Japonskej vŕbe bude dariť, hovorí aj mrazuvzdornosť až do mínus 34 stupňov Celzia. To ale neznamená, že nemôže zamrznúť vo vyšších teplotách. Aby sa tak nestalo, potrebuje dostatok vody aj počas zimy. Preto zalievajte aspoň raz týždenne.

Keď čas hrá svoju úlohu

Brest Sibírsky patrí k rodu listnatých stromov z čeľade brestovité. Vyznačuje sa svojim rýchlym rastom. To oceníte, keď potrebujete získať zeleň skutočné rýchlo. Pri zasadeniu vhodných podmienkach môžeme už na druhý rok očakávať výšku porastu 1,6 metra. Výhodou je, že aj keď sa jedná o listnatý strom, jeho listy neopadávajú. Je tak vždy zelený a to po celý rok, ideálny ako živý plot.

Brest Sibírsky je podobne ako Japonská vŕba náročný na vlahu. Okrem tohto detailu je to na pestovanie nenáročná drevina. V zime ho polievajte v čase, keď nemrzne a je suchšie obdobie bez snehu. V polievaní Brestu je aj trik, ako prispôsobiť jeho rast. Ak dosiahne vami požadovanej výšky, jednoducho ho prestaňte polievať a jeho rast sa výrazne spomalí.

Text: PR, foto: unsplash.com