Čo všetko je možné dať okolo prevádzky auta do nákladov firmy?

Vlastníte firmu a rozhodli ste sa zaobstarať si firemné vozidlo? Neviete, čo všetko okolo prevádzky auta môžete zahrnúť do nákladov? Poradíme vám.

Čo všetko je možné dať okolo prevádzky auta do nákladov firmy?
Čo všetko je možné dať okolo prevádzky auta do nákladov firmy? (zdroj: komerčný článok)

Ako auto financovať?

Obstaranie nového vozidla je finančne náročná záležitosť. Úplne prvá otázka, ktorú si podnikateľ pred kúpou auta položí, sa týka spôsobu financovania. Zaplatiť auto v hotovosti, alebo využiť iný spôsob financovania? Kúpou auta to totiž nekončí, je potrebné pravidelný servis a dohodnutie poistenia vozidla.

Nákup auta v hotovosti

Platbou v hotovosti ušetríte na poplatkoch a úrokoch. Auto sa stane vaším majetkom dňom nákupu a môžete ho komukoľvek požičať. Ďalším pozitívom tejto možnosti je jednorazový odpočet DPH pri nadobudnutí auta. V roku obstarania vozidla ale dáte do nákladov len 20% jeho ceny.

Financovanie spotrebiteľským úverom

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je auto majetkom podnikateľa dňom nákupu, môžete ho požičiavať a uplatniť nárok na odpočet DPH. Musíte ale počítať so zložením akontácie a výsledná zaplatená suma narastie o poplatky a úroky.

Finančný leasing

Auto do splatenia finančného lízingu patrí leasingovej spoločnosti, vy si ale môžete uplatniť odpočet DPH z každej mesačnej splátky. Havarijné poistenie aj povinné zmluvné poistenie dohodnuté prostredníctvom lízingovky možno budete mať výhodnejšie, než keby ste si ho objednali sami.

Operatívny lízing

Auto máte požičané a môžu ho riadiť len ľudia uvedení v zmluve. Prekvapiť vás môžu aj obmedzenia počtu najazdených kilometrov. Odpočet na dane si podnikateľ môže aj v prípade operačného lízingu uplatniť z celej splátky.

Aké náklady spojené s používaním motorového vozidla sú daňovo uznateľné?

V prípade vozidla zahrnutého v obchodnom majetku, vozidlá v nájme alebo nadobudnutého na finančný lízing sú daňovo uznateľné náklady:

  • Skutočne vynaložené výdavky v preukázanej výške (pohonné hmoty, cestná daň, opravy, údržba i poistné).
  • Náklady vo výške náhrady výdavkov za spotrebované pohonné látky u zahraničných pracovných ciest, pri ktorých nie je možné výdavky za PHM preukázať.
  • Nájomné a odplata u finančného leasingu.
  • Paušálny výdavok na dopravu (pozor, ten nemožno uplatniť u finančného leasingu).

U vlastného vozidla nezaradeného v obchodnom majetku je daňovo uznateľná základná náhrada na 1 kilometer a náhrada výdavkov za spotrebované PHM alebo paušálne výdavky na dopravu. Máte vlastné vozidlo, ktoré nie je zahrnuté v obchodnom majetku, ale osobnom majetku daňovníka? Je toto vozidlo u daňovníka predmetom finančného lízingu alebo je požičané? Daňovo uznateľné sú len výdavky za spotrebované pohonné hmoty a paušálne výdavky na dopravu (ten nie je možné uplatniť u požičaného vozidla).

Náš tip: Ani za poistenie vozidla zaradeného do obchodného majetku nemusíte platiť viac, než je nutné. Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní a vyberte si tú najvýhodnejšiu.

Komerčný článok