Domáce odvlhčovače vzduchu – interiér bez vlhkosti a plesní

S nadmernou vlhkosťou v miestnostiach sa stretáva väčšina domácností. Je jedno, či ide o novostavbu, alebo staršiu stavbu, vlhkosť sa dokáže objaviť takmer všade. Vlhkosť znižuje kvalitu bývania a zároveň negatívne vplýva na ľudské zdravie. Existuje viac spôsobov boja s ňou, ale najúčinnejšie je využitie techniky – domáceho odvlhčovača vzduchu.

Domáce odvlhčovače vzduchu - interiér bez vlhkosti a plesní
Domáce odvlhčovače vzduchu – interiér bez vlhkosti a plesní (zdroj: pexels.com)

Ako sa prejavuje v miestnostiach nadmerná vlhkosť

Priemerná vlhkosť v interiéri by nemala presiahnuť 60 %. Nadmernú vlhkosť v miestnostiach rozoznáte veľmi jednoducho. Jej základné prejavy sú:
• presakovanie vody v pivnici alebo na povale
• skondenzovaná voda na sklených výplniach okien
• navlhnuté steny a následné praskanie omietky
• zatuchnutý vzduch, zhoršené dýchanie
• tvorba plesní

Prvotné príznaky však neskôr vystrieda pleseň, ktorá je už naozaj zdravie ohrozujúcim prvkom vo vašom príbytku. Plesne do svojho okolia uvoľňujú nebezpečné spóry, ktoré sa dokážu dostať vzduchom do veľkej vzdialenosti. Obzvlášť nebezpečné sú pre malé deti, ale potrápiť dokážu aj dospelého. Zo dňa na deň pocítite zhoršené dýchanie, začnete kašlať a možné sú taktiež kožné prejavy. U ľudí trpiacich alergiami môže pleseň vyvolať astmu alebo atopický ekzém. Klasické rady ako zatočiť s vlhkosťou veľmi nezaberajú. Napriek tomu skúste častejšie vetrať, nesušiť bielizeň vo vnútri, pri sprchovaní zatvárajte dvere do kúpeľne a varte len pri zapnutom odsávači pár. Najúčinnejším prostriedkom v boji proti vlhkosti sú domáce odvlhčovače.

Kupujeme domáci odvlhčovač

Domáce odvlhčovače sú určené na využitie v bytoch, domoch, kancelárskych priestoroch alebo vo fitness centrách. Najkvalitnejšie modely si poradia s 80 až 90 % vlhkosťou t.j. takmer úplne odstránia vlhkosť v interiéri. Odvlhčovač vyberajte podľa nasledujúcich kritérií.

Kapacita odvlhčenia – pohybuje sa v závislosti od kvality a veľkosti prístroja od 1 až po 40 litrov za deň. Pre bežné domácnosti vám bude stačiť odvlhčovač s kapacitou okolo 15 litrov. Nádobka na vodu by mala mať objem minimálne 5 litrov, čo znamená nutnosť jej vyliatia raz za dva – tri dni.
Výkon odvlhčovača – výkon vhodný pre vaše potreby vypočítate ako trojnásobok objemu miestnosti. Príliš silný výkon by znamenal rýchle vysúšanie, ktoré spôsobuje pukliny na stenách či nábytku.
Hlučnosť a doplnkové funkcie – odvlhčovač je interiérový prístroj, a preto by ste sa mali zamerať na modely s nižšou hlučnosťou, maximálne do 50 decibelov. Niektoré odvlhčovače sa dajú premiestňovať vďaka mobilným kolieskam, čo umožňuje ich využitie vo viacerých miestnostiach. Odvlhčovače vyšších tried slúžia zároveň na prečistenie vzduchu, dokážu regulovať chod na základe optimálnej vlhkosti alebo likvidovať vírusy. Výber doplnkových funkcií samozrejme závisí od vašich finančných možností a nárokov.

Informácie: www.odvlhcovace.info, stojizato.sme.sk