Inteligentná domácnosť – jej výhody a nevýhody

Poznáte tie také ukážky, či už z filmov alebo rozprávok, kedy celú rodinu uväzní ich inteligentný dom a už sa nikdy nedostanú von? Nebojte sa, takto inteligentné domácnosti naozaj nefungujú a pokiaľ nemáte na ovládanie doma zámky a dvere, tak sa vám to nikdy ani nemôže stať. Práve naopak, inteligentná domácnosť je naozaj skvelá a život s ňou je naozaj veľmi uľahčený, hlavne ak nemáte čas zaoberať sa tými klasickými činnosťami doma. 

Inteligentná domácnosť – jej výhody a nevýhody (Foto: pixabay.com)

Komfort aj bezpečnosť

Inteligentná domácnosť je veľmi obľúbená hlavne kvôli tomu, pretože prináša vysoký komfort. Ako budík si doma načasujete rolety, aby sa vám otvorili presne na určitú hodinu. Alebo si nemusíte neustále prepínať teploty na klimatizácií, inteligentná domácnosť to vyrieši za vás a prispôsobí teplotu či už v lete alebo v zime tak, aby vám to vyhovovalo. A hlavne vás dokáže inteligentne udržať v bezpečí a tiež aj váš majetok. Vďaka kamerám môžete neustále kontrolovať čo sa u vás aj v okolí vášho domu deje. Poznáte to, keď sa zamýšľate v práci, či ste zamkli dvere alebo vypli žehličku? Systém vás na všetko upozorní, takže vy na to nikdy nezabudnete.

Má to vôbec nejaké nevýhody?

Keď už sme si inteligentnú domácnosť tak vychválili, nikdy by ste nemali zabúdať na to, že každá minca má dve strany, a to platí aj v tomto prípade. Určite viete o tom, že komfort niečo stojí, no a pri inteligentnej domácnosti sú to niekedy naozaj závratné sumy. Hlavne ak máte veľký rodinný dom, vtedy sa cena pohybuje aj v desaťtisícoch eur. Celý systém je samozrejme závislý na elektrickej energii. V prípade jej výpadku je dobré mať záložný zdroj. Horšie je to však vtedy, ak sa systém pokazí. Vy tak nebudete môcť ovládať množstvo vecí a to sa občas naozaj nevyplatí. Niekedy je lepšie robiť určité úkony manuálne ako mať všetko zmodernizované.