Luxus a exotika aj u vás doma

Drevo dodá vášmu domovu nádych exkluzivity, luxusu a elegancie. Nemusí ísť len o nábytok z dreva, tento materiál môžete pokojne použiť aj na podlahu, terasu, alebo ako obklad na stenu.

Drevo ako drevo.

Nie, toto tvrdenie rozhodne neplatí. Rôzne druhy tohto materiálu majú rôznu štruktúru, rôznu tvrdosť a rôzne farebné odtiene – hlavne ak siahnete po dreve z exotických krajín.

Azobe – nezničiteľné drevo.

Toto tmavo červené až hnedé drevo pochádza zo západnej Afriky. Je preslávené svojou odolnosťou voči poveternostným podmienkam, ale hlavne vode. Používa sa pri stavbe mostov, pilierov, prístavných mól, sudov, kadí,… V našich domácnostiach ho môžete použiť ako podlahu nie len vo vnútri domu, ale aj na vonkajšiu terasu, alebo schodisko.

Odoláva nie len vode a vlhku, ale aj rôznym chemikáliám, plesniam, hnilobe a aj ohňu. Je takmer nezničiteľné. Nemusíte ho chrániť lakom. Odoláva aj termitom a ďalšiemu hmyzu, ktorý si na dreve rád pochutí.

Wengé – pastva pre oči.

Farba a štruktúra tohto dreva vynikne ako na nábytku tak aj na podlahách, či obklade. Striedanie tmavohnedých a svetlejších miest mu dodáva výnimočný vzhľad. Tento vzhľad ale získa až časom. Čerstvo narezané má žltohnedú farbu, ktorá sa vysychaním mení na tmavohnedú. Wengé pochádza z Afriky

Odoláva drevokaznému hmyzu a plesniam. Výborne sa hodí na podlahu v budovách kde je častejší výskyt ľudí – je vysoko odolné voči oderu a čiastočne aj poveternostným podmienkam. Aj bez povrchovej úpravy sa jeho trvácnosť počíta na 40 – 50 rokov. V interiéri je jeho trvácnosť nad 50 rokov.

Cumaru – vôňa vanilky.

Najčastejšie sa cumaru používa na podlahy, ale využiť ho môžete aj na schodoch, oknách, alebo s ním obložte steny, či strop. Pochádza z južnej Ameriky. Táto drevina je dva krát tvrdšia než dub. Pokiaľ je čerstvo narezaná a ešte nie je natretá lakom šíri sa z nej vanilková vôňa. Plody tohto stromu sa používajú ako vanilková prísada do parfumov.

Existujú dva odtiene tohto dreva. Svetlé – žltohnedé a druhé tmavšie – červenohnedé. Drevo je odolné voči drevokaznému hmyzu a poveternostným vplyvom.

Text:PR