O sprchovaní 4krát inak

Aj s tak triviálnou činnosťou ako sprchovanie sa spája niekoľko zaujímavých faktov a informácií. My sme tie najpodnetnejšie z nich pre vás zhromaždili do tohto krátkeho článku. Prajeme príjemné čítanie a sprchovanie:).

O sprchovaní 4krát inak
O sprchovaní 4krát inak (Zdroj: wellmall.sk)

Spev pod sprchou
Je zaujímavé, čo všetko môže obyčajná sprcha narobiť s ľudskou sebadôverou. Keď sa zavrú sprchové dvere, krídla dostanú, respektíve zlato vo svojom hrdle objavia aj tí najväčší introverti. Podľa výskumu istého výrobcu spŕch sa až 63% ľudí oddáva spievaniu v sprche z dôvodu, že si myslia, že ich nikto nepočuje a cítia sa tak bezpečne. Obdobné množstvo, 67% ľudí, zase v sprche rozjíma a rozmýšľa nad otázkami svojho života, vzťahmi, prácou či rodinou.

Je lepšia studená alebo horúca?
Studená alebo horúca sprcha? V skutočnosti sa nedá povedať ktorá je lepšia, pretože každá ponúka iné benefity. Studená sprcha stimuluje lymfatický, imunitný systém, metabolizmus a koncentráciu (srdce začne biť rýchlejšie, dych sa prehlbuje a telo začne cítiť prílev energie). Horúca sprcha zase zmierňuje kašeľ, čistí dýchacie cesty, pomáha uvoľniť svaly, otvára a čistí póry a dokonca môže byť považovaná za prírodné sedatívum (zvyšuje hladinu oxytocínu, zmierňuje úzkosť a stres).

Močenie v sprche
Ďalší zaujímavý fakt priniesol iný výskum, podľa ktorého až 75% ľudí močí v sprche. V Brazílie dokonca samotná vláda podporuje ľudí v tejto „činnosti“, nakoľko ide o hygienickejšie vyprázdňovanie sa, ktoré naviac šetrí vodu. Je zaujímavé, že práve Brazília je krajinou, kde sa ľudia sprchujú najviac – v priemere 12krát za týždeň. Tak čo, zvážite svoje skutky po tejto informácii alebo ostanete verní tradíciám?

Ako šetriť
Kúpaním a sprchovaním sa minie viac ako štvrtina vody, ktorú používate v domácnosti. V tomto porovnaní však v šetrnosti vyhráva sprchovanie nad kúpaním. Za 5 minút pod sprchou spotrebujete zhruba 60 – 100litrov vody, zatiaľ čo na napustenie vane budete potrebovať raz toľko litrov. Koľko vody asi musel minúť Kevin McCarthy, držiteľ svetového rekordu v dĺžke pobytu pod sprchou? Jeho rekord z roku 1985 je doteraz neprekonaný a činí 340 hodín a 40 minút!

Text: PR