Podľa čoho vybrať to správne tepelné čerpadlo?

Je preukázané, že tepelné čerpadlo, aj s ohľadom na jeho vyššiu obstarávaciu cenu, vyrába teplo podstatne lacnejšie než ostatné zdroje tepla – elektrokotol, plynový kotol alebo teplovod. Podľa čoho ale vybrať to správne tepelné čerpadlo domov alebo do firmy? A ako nenaletieť prefíkaným výrobcom?

Podľa čoho vybrať to správne tepelné čerpadlo?
Podľa čoho vybrať to správne tepelné čerpadlo? (Foto: ivt.sk)

Pri diskusiách s potenciálnym dodávateľom sa predovšetkým zaujímajte o jeho skúsenosti s fungovaním tepelného čerpadla v podobnej nehnuteľnosti. Až vtedy zistíte, aké má zariadenie, o ktorom uvažujete, aká je spotreba elektrickej energie, koľko zaplatíte za jeho inštaláciu a akým spôsobom dodávateľ zabezpečí následný servis. Solídny predajca má dlhodobú záruku (bez kompromisov) zahrnutú už v cene tepelného čerpadla.

Naozaj veľmi dôležité je zisťovanie energetickej náročnosti, pretože lacnejšie čerpadlá s nižším výkonom spotrebujú až o polovicu viac elektrickej energie než kvalitnejšie modely s vysokým výkonom. Naviac mnohokrát sa vyžaduje takzvaný dokurovací kotol, čo opäť zvyšuje účty za energiu a väčší hlavný istič, čím pochopiteľne nastáva zaťaženie vyššími paušálnymi platbami.

Pre spotrebiteľov je rovnako komfortné zaistenie celoročného ohrevu teplej vody priamo tepelným čerpadlom (a nie jeho ohrievanie elektrickým bojlerom). Pre kvalitnejšie tepelné čerpadlo platí aj to, že „ide“ roky bez servisných zásahov a nevyžaduje inak povinné a opäť spoplatnené revízie chladiaceho okruhu.

COP alebo SCOP?

Náklady na prevádzku tepelného čerpadla značne ovplyvňuje ich vykurovací výkon, označovaný skratkou COP. Avšak pozor, výrobcom udávané hodnoty môžu byť nesprávne. Radšej sa riaďte faktorom SCOP označujúcim sezónnu energetickú účinnosť, ktorá presnejšie vyčísluje priemerné ročné platby za prevádzku tepelného čerpadla. Aj uňho sa však môžete stretnúť s nedôveryhodnými číslami…

Q je správne!

Ako z toho von? Orientujte sa pri výbere tepelného čerpadla jednoduchšie – podľa Európskej značky kvality Q. Účelom jej zavedenia bolo sprehľadnenie trhu s čerpadlami pre zákazníkov, aby si mohli byť istí, že príslušný model skutočne má:

  • udávané parametre vykurovacieho faktoru a hlučnosti,
  • hlavné časti podľa národných a medzinárodných štandardov,
  • certifikát z akreditovanej a spoľahlivej inštitúcie,
  • dostupnú servisnú sieť v krajine, kde sa predáva,
  • minimálne desaťročnú garanciu dodávania náhradných dielov.

Text:PR