Zariaďujete si domov? Stavte na overenú čierno-bielu

Vybavenie bytu či domu patrí k záležitostiam, ktorými sa zaoberá viackrát za život každý z nás. Trendy aj farebnosť sa menia rýchlo a ak nepatríte k vyznávačom módnych výstrelkov alebo sa jednoducho neviete rozhodnúť, tým pravým bude určite čierno-biela kombinácia, ktorá nikdy nesklame.

Ak sa pýtate, či sú tieto farby stále trendy, odpoveď znie – rozhodne áno. Čierna a biela totiž nepodliehajú žiadnej móde a vo všetkých oblastiach života vrátane dizajnu interiéru s nimi určite nešliapnete vedľa. Kombinácia týchto dvoch univerzálnych farieb pôsobí čisto a luxusne. Pre niekoho je to ideálne riešenie – elegantné a zároveň harmonické napriek obrovskému kontrastu. Nájdu sa však aj takí, ktorí čierno-bielu domácnosť nechcú, pretože na nich pôsobí chladne, neútulne, či dokonca depresívne. Stačí však správny pomer farieb, pár vzorov a čierna zladená s bielou vykúzli zábavný a útulný domov.

Vzorovaná veselosť

Vzory búrajú mýty o tom, že dve základné farby v interiéri zákonite pôsobia nudne. Aj preto sú dnes populárnym prvkom na stenách, podlahách, nábytku aj doplnkoch v podobe prikrývok, obrazov, váz, ale aj elektroniky. Najpoužívanejšie sú prúžky, vlny, hviezdy, kosoštvorce, ale existuje celý rad ďalších možností ako srdiečka či momentálne veľmi obľúbené ananásy či rôzne nápisy. Extravagancia tu má zelenú.

Ktorá má dominovať?

Vôbec si nemusíte zaťažovať hlavu, jednoducho dajte na svoj pocit a vkus. Ak obľubujete tmavší interiér, môže vo vašom príbytku prevládať tmavá čierna. Ak sa lepšie cítite v presvetlenom priestore, ktorý pôsobí opticky väčšie, jednoznačne vsaďte na dominantnú čistú bielu. Nemusíte sa však držať výhradne týchto dvoch farieb. „Doplniť ich môžete ďalšími odtieňmi v štýle tón v tóne alebo zvoliť jeden doplnok v odlišnej farbe, ktorý celú kombináciu príjemne osvieži. Môže to byť váza, prikrývka na posteľ alebo vankúš,” hovorí Martin Škrabala, vedúci predaja spoločnosti Albero nábytok. Na oživenie môžete zvoliť mentolovú, púdrovo ružovú, žltú alebo luxusnejšiu striebornú či kráľovskú zlatú.

Dvojfarebný nábytok

Ak sa bojíte bielej sedačky v obývačke a behá vám mráz po chrbte už pri predstave, aká bude neustále špinavá, upokojíme vás. Na výber je dnes množstvo praktických umývateľných materiálov, ktoré vyzerajú nielen krásne, ale zaručia, že sa nestanete otrokom vlastnej domácnosti. Ak nie ste dôverčiví k látkovému prevedeniu, vaše nároky možno uspokojí kožená sedačka, pri ktorej žiadne katastrofické scenáre nehrozia. Skúsiť to môžete aj so spomínanými vzormi, k tomu elegantné čierne kreslo alebo čierny konferenčný stolík a dokonalá zostava do obývacej izby je na svete. Kombinované farby vás možno oslovia aj pri výbere kuchynskej linky. Biele skrinky s tmavou pracovnou doskou v mramorovom prevedení sú luxusnou a nikdy nestarnúcou istotou. Momentálne veľmi „letí“ aj variant čiernych spodných skriniek a bielych vrchných nadstavcov. Netreba sa báť žiadnych experimentov.

Dvojicu večných farieb možno využiť v každom jednom kúte domácnosti vrátane predsiene, kúpeľne a detskej izby. Fantázii sa medze nekladú a rozhodne už dávno neplatí, že izba pre potomka musí mať modrý alebo ružový nádych.

Ak si nie ste svojím výberom istí, odborníci z Albero nábytok vám ochotne podajú pomocnú ruku. „V ponuke máme širokú paletu nábytku v čiernej i bielej farbe, v rôznych prevedeniach a tvaroch,” ozrejmuje Martin Škrabala.

Menej je niekedy viac

S oboma farbami však treba narábať opatrne. Aj v tomto prípade totiž môžete prestreliť. Ak stavíte na extrémne veľa bielej, interiér môže pôsobiť sterilne, ak je všade priveľa čiernej, obyčajne priestor vyvoláva smutné až stiesňujúce pocity. Jemná prevaha jednej či druhej je v poriadku. Pri výbere týchto farieb je vhodné dať si pozor aj na veľké množstvo dekorácií, ktoré môžu pôsobiť prehnane.
Taktiež sa treba vyvarovať čierno-bielej kombinácie na stenách, podlahe a nábytku súčasne. Ideálne je zvoliť si pre každý prvok jednu z týchto farieb a vzorovaný by mal byť napríklad len koberec.
Domáci priestor môžete ozvláštniť aj prírodnými drevenými podlahami, ktoré miestnosti príjemne zútulnia a dodajú im správny šmrnc. Drevo môže byť aj vhodnou a netradičnou voľbou na doplnkoch.

Text:PR