Živý plot vo dvore – v čom sú jeho najväčšie výhody?

Nikdy nie je zlým nápadom priniesť si do dvora viac zelene, ktorá bude plniť aj praktické účely. Vysádzanie živého plota je pri rodinných domoch veľmi obľúbené. Vyzerá to oveľa prirodzenejšie, než vysoký betónový plot a v lete vám tvorí prirodzený tieň. Aké sú ďalšie výhody vysadenia živého plota a ktoré rastliny je na to najlepšie použiť? Všetky detaily sa dočítate v tomto článku.

Prečo by ste si mali určite vysadiť vo dvore živý plot?

Ako sme už vyššie spomenuli, tak živý plot je okrem estetického hľadiska aj funkčný. Vďaka nemu sa vám vytvorí vo dvore tieň, takže tam môžete tráviť čas s rodinou alebo si tam spraviť posedenie. Väčšina ľudí si ho vysádza hlavne kvôli tomu, aby im nebolo vidieť do dvora. Či už od hlavnej cesty alebo zo susedských okien.

Nebude to pôsobiť neprirodzene, ako barikáda, no na druhej strane budete mať dostatok súkromia. Ohľadom tej hlavnej cesty a živého plota je výhodou, že zachytáva prach, ktorý rozvíria autá. Dôležitá je aj okrasná funkcia a vďaka živému plotu dostanete do svojho dvora o čosi viac prírody. Jeho výhody sú aj vtedy, ak hľadáte možnosti pre nadzemné bazény alebo sauny.

Druhy rastlín, ktoré sú na živý plot ideálne

Na živý plot sa používajú klasické stromy a kry, ktoré všetci poznáme – tuje, tis, hrab alebo bršlen. Dôležité je, aby ste si vybrali vždyzelenú rastlinu, takže aj v zime vám bude spĺňať živý plot svoju hlavnú funkciu. U nás je najrozšírenejším druhom práve tuja, pretože rýchlo rastie, viete ju jednoducho orezávať a nevyžaduje si žiadnu prehnanú starostlivosť. Na nižšie živé ploty, ktoré plnia skôr okrasnú alebo oddeľovaciu funkciu je najlepšie zvoliť bršlen, ktorý si za krátku dobu vytvorí pevný koreňový systém a je veľmi hustý.

Foto: ilustračné – zdroj unsplash.com