5 dobrých rád pre malé byty

Niekedy sa stane, že nemáte k dispozícii veľký byt. Môže to byť aj z dôvodu nedostatku financií. Keď už ale jeden máte, vezmite si k srdcu tieto rady a dostanete zo svojho malého bytu veľa radosti. Pri aplikovaní týchto tipov využijete svoje najlepšie vlastnosti: tvorivosť, cieľavedomosť, vynaliezavosť a praktickosť.

1. Pravidelné triedenie

Nejde o triedenie odpadkov. Aspoň raz do polroka by ste si mali vyhradiť čas na vytriedenie všetkých nepotrebných vecí z bytu. Veľmi veľa ľudí má problém zbavovať sa vecí, aj keď sú to iba bezvýznamné maličkosti. V dnešnej dobe sa už dajú nájsť aj knihy o upratovaní. Možno by sa práve vám jedna taká hodila.

2. Kupujte multifunkčne

V obchode nás láka všetko. Práve o to obchodníkom ide – zaujať čo najväčším množstvom tovaru. Používajú na to mnohé triky, ktoré pôsobia na naše podvedomie. Ak ale máte malý byt, musíte si pri nákupe dávať pozor. Na zariadenie bytu by ste sa mali pozerať ako na zamestnancov. Keby ste mali reálnu firmu, snažíte sa ich počet čo najviac obmedziť. Tak by to malo byť aj v byte. Ak nejaký kus nábytku alebo elektroniky nespĺňa aspoň dve funkcie, hodí sa skôr do bytu s veľkým počtom metrov štvorcových.

Na toto je dobrý tip, že treba nakupovať cez internet. Práve pri nákupe cez internet oveľa viac porovnávate, uvažujete a rozhodujete sa nad kúpou. Ak chcete ušetriť pri nákupe, odporúčame sa vždy pozrieť po zľavových kódoch k nákupu. Nájdete ich zdarma, bez registrácii a podobne, napríklad na www.kuponyzdarma.sk alebo www.zlavovy-kod.sk, stačí si ich zobraziť a skopírovať. Uplatníte ich priamo pri nákupe v obchode. Takto ušetríte pri každom nákupe cez internet, nájdete tam zľavy pre Hej.sk, TempoNabytok.sk, TPD.sk a do stoviek ďalších obľúbených obchodov.

3. Háčiky

Keď sa vám minie priestor vodorovný (podlaha, poličky…), začnite využívať ten zvislý. Vybavte sa závesnými tyčami, štipcami a háčikmi a všetko veselo vešajte. Je to výhodné aj v tom, že keď vám niečo visí vo výške očí, použijete to častejšie. Napríklad kuchynské náčinie ukryté v skrinkách použijete zriedkavejšie ako to, ktoré vidíte. Alebo ak ku dverám zavesíte mriežku na rukavice, čiapky a šály, máte menšiu šancu že si ich zabudnete ako keby ležali zavreté v skrini.

4. Farby robia zázraky

Ak máte radi mäkké a teplé odtiene farieb a malý byt, dobre si to premyslite, či ich pri zariaďovaní bytu použijete. Práve takéto farby opticky zmenšujú priestor. Ak naozaj ide o každý centimeter, použite skôr studené odtiene. V prípade že ich naozaj nemáte radi, pouvažujte nad dramatickou zmenou. Príkladom je jedna stena v miestnosti natretá čiernou, alebo polnočnou modrou farbou. Ani nebudete veriť tomu, aký vplyv to bude mať na váš pocit v miestnosti.

5. Nečakané úložiská

Každý byt ponúka veľa príležitostí na ukladací priestor, ktoré si často nevšímame. Úzky priestor medzi dverami a stenou – dokonalé miesto pre háčiky na oblečenie. 30 centimetrov medzi oknom a dverami na balkón – namontujte tam nad seba 5 otvorených poličiek a máte priestor na knihy alebo kvetináče. Bez problémov naukladajte veci do plochých krabíc na kolieskach a zasuňte ich pod posteľ. A jeden naozaj netradičný tip. Skoro nikto nevyužíva priestor nad dverami. Stačí jedna doska, ktorú pevne namontujete nad zárubňu a máte viac miesta, než by ste čakali.

Teraz sa už nebudete musieť sťažovať na to, že máte malý byt, v ktorom nie je veľa priestoru. Stačí použiť svoju kreativitu a skúšať svoje nápady. Možno aj vy vymyslíte nejaký trik na zväčšenie ukladacieho priestoru v malom byte.