- Plytvanie nie je ekologické ani výhodné – ako sa mu v domácnosti vyhnúť?
- Dokonalé vianočné prestieranie? Existuje!
- Zariaďovanie detskej izby má svoje pravidlá - ktoré to sú?
- Vzdelanie na Cardiff Academy vám dá slobodu, ktorú môžete prepojiť napríklad s oblasťou realít
- Umývate podlahu správne? Návod, ako na to, rýchlo a jednoducho!
Záhradný kompostér – šetrí peniaze aj prírodu. Ako na to?
Ak máte dom so záhradou, máte obrovskú výhodu. Okrem toho, že máte prírodu prakticky nonstop doma, môžete ušetriť na hnojivách, pretože tým najlacnejším je kompost. A ten si vyrobíte z organického odpadu, takže sa ho navyše týmto spôsobom môžete aj jednoducho zbaviť.
Veľkosť je dôležitá
Záhradný kompostér je pre každú záhradu darčekom. Investícia doňho sa vám určite v krátkej dobe vráti v podobe zdravých kríkov, rozkvitnutých kvetov a bohatej bioúrody. Na začiatok je dobré zvážiť, aký veľký kompostér budete potrebovať. Spočítajte si plochu vašej záhrady, hlavne trávnatých plôch a úrodnej pôdy, a tak odhadnete množstvo bioodpadu. Ak má vaša záhrada napríklad veľkosť 400 m², budete potrebovať 400-litrový kompostér. Ak však doňho chcete pridávať aj odpad z kuchyne, pri 4-člennej domácnosti je odporúčaný kompostér s objemom od 500 do 700 l.
Vrstvite to, čo do kompostéra pridávate
Ďalším krokom je správne kompostér situovať. Najlepšie je miesto v polotieni, obvykle na konci záhrady, kde nebude ani vizuálne prekážať. Určite sa nemusíte báť zápachu, pretože pri správnom kompostovaní kompostér žiaden zápach nevydáva. Musíte mu však zabezpečiť prívod vzduchu. Preto bývajú medzi latami, z ktorých je obvykle urobený, medzery. Môžete to zabezpečiť aj vhodným vrstvením materiálov, kde by ste mali striedať tie jemné (napríklad trávu) s hrubšími (vetvy a vetvičky z kríkov). Na niektorú vrstvu môžete občas prihodiť aj pár lopát pôdy, aby ste pomohli baktériám, ktoré majú na svedomí rozklad organického materiálu.
Aký obsah by mal kompostér mať
V obdobiach sucha nezabudnite obsah kompostéra polievať. Rovnako tak by ste ho mali aspoň dvakrát za rok prekopať, aby ste proces kompostovania opäť naštartovali. Odporúča sa to na jeseň a skoro na jar. Skompostovať následne môžete všetky rastlinné časti s výnimkou tých chorých a napadnutých. Kompostovať môžete aj burinu, ale len v štádiu semien, pretože inak ju môžete neskôr s kompostom rozniesť. Pozor – nepatria sem žiadne zvyšky jedál, prepálené oleje, kosti a šupky citrónových a banánových plodov.