Zatepľovať alebo nie? Otázka je skôr čím než ako

Postavili ste si práve vaše vysnívané bývanie a teraz sa neviete rozhodnúť, či zatepľovať alebo nie? Alebo vás iba zaujíma téma zatepľovania a premýšľate, či sa to vôbec oplatí? V dnešnom článku vám povieme, či áno alebo nie a aké konkrétne materiály použiť na zatepľovanie.

Zatepľovať alebo nie? Otázka je skôr čím než ako
Zatepľovať alebo nie? Otázka je skôr čím než ako (Foto: pixabay.com)

Zatepľovať či nie?

Na internete nájdete množstvo názorov a argumentov, prečo zatepľovať a prečo nie. Niektorý uvádzajú dôvod, že medzi zateplením a stenou vzniká pleseň. No na vznik by muselo byť zateplenie nekvalitne urobené a musí byť v tomto priestore vlhko. Naopak, argumentom pre je, že tak ušetríte za energie a vykurovanie v zime, čo je pravda. No ak máte dobre postavanú novostavbu z dobrých materiálov, zateplenie nie je až také nutné. Všetko záleží od toho, ako je vaša stavba postavená a z akých materiálov.

Vata a polystyrén

No a čím je najlepšie zatepľovať? Najčastejšie spôsoby sú vata alebo polystyrén. Výhodami polystyrénu sú, že je ľahko dostupný, jednoducho sa na steny aplikuje, má nízku hmotnosť a nízku nasiakavosť. Čo sa týka nevýhod, na jeho rezanie musíte mať vďaka drobivosti elektrickú rezačku a taktiež má polystyrén nízku priepustnosť vodných pár.  Čo sa týka vaty, tak najväčšou výhodou je požiarna odolnosť, materiál dýcha a je pevná. Naopak, ťažšie sa s ňou manipuluje a veľmi ťažko sa reže. Každý materiál má svoje špecifiká, zvážte jeho vhodné uloženie na stavbe, taktiež myslite na zabezpečenie, tu pomôže aj kvalitné pletivo.

Zateplenie strechy

Pri zatepľovaní by ste nemali zabúdať na fakt, že práve cez strechu vám utečie najviac tepla. Preto je potrebné zatepliť aj strechu. Spôsobov ako na to je hneď niekoľko. Jedným z nich je napríklad aj využitie strešných PUR panelov na tepelnú izoláciou. Tepelne odizolujú a zároveň vám znížia náklady na bývanie.

Pri zatepľovaní, ale aj pri ostatných prácach v exteriéri vám pomôžu stavebné stroje a elektrocentrály. V súčasnosti existujú požičovne stavebných strojov, kde nájdete použité stroje, ktoré sú plne funkčné a pripravené na zapožičanie.