10 tipov AKO PRESVETLIŤ MIESTNOSŤ. Tieto rady pomôžu!

Svetlá izba má hneď niekoľko výhod – opticky je väčšia, pôsobí moderne a zároveň vniká do izby dostatok svetla, čo je potrebné aj pre naše zdravie. Ako teda dosiahnuť správne presvetlenie izby?

1. Strešné okná

Tento spôsob sa síce dá aplikovať iba na podkrovné izby, ale je veľmi moderný a osvedčený. S takýmito izbami sa môžeme stretnúť v moderných a trendových domoch. Vyzerá to úžasne a má to svoje čaro aj cez noc, keď môžete sledovať hviezdnu oblohu priamo z postele.

2. Svetlovody

Na presvetlenie podkrovných, podstrešných, obytných, ale aj pivničných priestorov nám poslúžia svetlovody. Využijeme ich najmä v hlbokých miestnostiach, v ktorých sú ďalej od okien neosvetlené miesta. Taktiež ich môžeme namontovať do šatníkov či skladísk. Svetlovod dokáže priviesť denné svetlo aj do tých miestností, v ktorých by sme inak museli zabezpečiť ich presvetlenie len umelým svetlom.

3. Farby z pastelovej palety

Tmavé farby svetlo pohlcujú a miestnosť opticky zmenšia, preto sa na presvetlenie a optické zväčšenie izieb používajú svetlejšie farby a to môžu byť aj pastelové farby, ktoré sú dnes veľmi trendy.

4. Podlaha

Farbu podlahy nevolíme v pastelových farbách, pretože to v nás nevyvoláva pocit stability. Volíme skôr zemité a prírodne farby. Môžeme zvoliť aj jasnejšie farby, nie však príliš jasné.

5. Nábytok

Nábytok je tiež veľmi dôležitý. Do tmavých izieb vyberajme svetlejší nábytok, aby nám priestor presvetlil a urobil priestrannejším. Skúste zvážiť kúpu nového. Ak si vystriehnete aj zľavu až -50% na ASKO-nábytok na KuponyZdarma.sk, či pre ďalšie obľúbené obchody s nábytkom, siahnuť po novom nemusí byť vôbec krok, ktorý by vám siahol hlboko do peňaženky.

6. Biela

Biela je najsvetlejšia farba, strop by mal byť, samozrejme bielej farby a keď chceme ešte svetlejšiu kombináciu nábytok volíme v bielej farbe. Netreba to však preháňať pri všetko, tu treba poznať pravidlá, ako vybrať sedačku pre správny výber prevedenia aj farby.

7. Žltá

Pri výbere farieb na stenách by sme mali rešpektovať aj ich pôsobenie na ľudský organizmus. Zásadnou farbou pre tmavý byt je žltá, ktorá priestor oživí a preteplí, avšak nie v sýtych tónoch, tie môžu vyvolávať nepokoj.

8. Veľa okien

Okná sú najlepším spôsobom ako dostať do izby svetlo. Niektoré izby v moderných domoch majú dokonca na celej dĺžke niektorých stien okná.

9. Zrkadlá

Zrkadlá dokonale odrážajú svetlo ak sú položené na správnom mieste a tak presvetlia celú izbu.

10. Umelé osvetlenie

Najbežnejší spôsob presvetlenia izby sú lampy. Umelé osvetlenie získate veľmi ľahko – zakúpením lampy. Pri správnom umiestnení môže lampa vyvolať veľmi dôverný pocit.

Textil a látky v miestnosti treba voliť takisto vo svetlých farbách. Pokiaľ je to možné, tmavú izbu v dome treba poriešiť ako spáleň rodičov, šatník alebo kúpeľňu, kuchyňu. Detské izby, pracovňa a obývačka by v každom prípade mali byť slnečné.

Foto: ilustračné