Zariaďovanie detskej izby má svoje pravidlá – ktoré to sú?

Pri navrhovaní akéhokoľvek priestoru ide o pochopenie toho, ako bude priestor využitý, aké sú praktické alebo funkčné potreby tohto priestoru a akú atmosféru chcete vytvoriť. V prípade detskej izby môže byť problémom určitá flexibilita, preto je nevyhnutné vytvoriť koncept, ktorý rastie s dieťaťom. Aký by tento koncept mal byť?

Zariaďovanie detskej izby má svoje pravidlá - ktoré to sú?
(zdroj: unsplash.com)

Multifunkčná izba

Deti rastú nielen fyzicky, ale menia aj svoje názory a záujmy. Nie je až také dôležité, či ide o detskú izbu pre chlapca alebo detskú izba pre dievčatá – dôležitejšia je bezpečnosť a potreby vašich detí. Detská izba predstavuje jemne zložitý priestor, pretože by mal obsahovať spálňu, pracovňu a herňu zároveň. Tieto tri zóny by mali byť zároveň plnohodnotným priestorom, v ktorom sa vaše dieťa cíti bezpečne, pohodlne a šťastne. Detskú izbu by ste mali zariaďovať s vedomím toho, že deti v nej prežívajú dôležité míľniky svojho života. Nábytok, detské postele a zariadenie pre deti by mali byť prispôsobené ich veku. Ak chcete, aby izba bola aj moderná a štýlová, mala by byť rozdelená na pomyselné zóny aj u mladších detí, ktoré si tak osvoja správne návyky. Medzi ne patrí nielen vyvádzanie, ale aj oddych a neskôr študijné povinnosti.

Vek by ste nemali brať do úvahy

Herná zóna by mala odrážať charakter a vybavenie podľa záujmov vášho dieťaťa. Pracovná zóna by mala obsahovať kvalitný písací stôl, stoličku a dostatočný úložný priestor. Oddychová zóna by zasa mala poskytovať priestor pre kvalitný spánok a relax. Nezabúdajte ani na dizajn. V prípade detskej izby to znamená, že svoje dieťa privediete do procesu navrhovania ako rovnocenného partnera, pričom zohľadníte jeho perspektívy, nápady a názory. Pomôže vám to vytvoriť detskú izbu, ktorú vaše dieťa bude milovať, a tak sa o ňu logicky bude starať, zaujímať a udržovať ju upratanú a úhľadnú. Deti milujú také detské izby, na ktoré sú hrdé, priestory, kde sa môžu hrať alebo sa stýkať s priateľmi, bez ohľadu to, koľko majú rokov. Obzvlášť pri navrhovaní a zariaďovaní detskej izby pre veľmi malé dieťa musíte myslieť dva, štyri alebo šesť rokov dopredu – čo bude po takejto dobe potrebovať?

Ako vymaľovať steny

Výborným a praktickým riešením je vysúvacia spodná posteľ pre hostí alebo kreslo. V rannom detstve ho môžete používať na rozprávky pred spaním, neskôr sa zasa môže zmeniť na posteľ pre kamaráta či hosťa. Detská postieľka, poschodová posteľ či detský nábytok tvoria základ každej detskej izby. Mnohokrát toto zariadenie nie je lacnou záležitosťou, preto je dobré investovať do kusov nábytku s dlhou životnosťou a staviť na prvky nabité osobnosťou, ako sú doplnky, umenie, posteľná bielizeň alebo iné zariadenie do interiéru detskej izby, ktoré by malo mať nadčasový dizajn a dlhú životnosť. Nakupujte radšej všestranné a ikonické kusy nábytku, ktoré vydržia roky a len tak ľahko nevyjdu z módy. Návrhy detských izieb na internete môžu byť skutočne pútavé a krásne, ale určite neplánujete každých pár rokov investovať do kompletnej prerábky izby, preto myslite na to, že vaše dieťa veľmi rýchlo vyrastie. Detská izba pre bábätko, izba pre dievča, izba pre predškolákov, montessori detská izba, detská izba v podkroví, detská izba pre chlapca, štýlová detská izba – pri každej jednej záleží aj na farbe. Môžete zvoliť tapety s rôznymi motívmi ako je safari, dinosauri či obľúbené rozprávkové postavičky, alebo staviť na škandinávsky štýl, ktorý je charakteristický jednoduchosťou a nadčasovosťou. Vyhnite sa najmä nevhodným farbám, ako je červená alebo žltá. Najlepšie sú jemné neutrálne farby, ktoré môžete doladiť doplnkami, nábytkom a ďalším zariadením.