Dokonalé vianočné prestieranie? Existuje!

Neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov je určite dekorovanie. Či už sa tým myslí vyzdobenie príbytku, postavenie stromčeka alebo nahodenie svetielok na okenné parapety, každá maličkosť vytvorí dokonalý celok. K tomu určite patrí aj vianočné prestieranie. Máte už svoje na tento rok?

Dokonalé vianočné prestieranie? Existuje!
(zdroj: unsplash.com)

Obrus alebo behúň?

Príjemnú aj slávnostnú atmosféru dokáže počas Vianoc vytvoriť aj to, ako prestriete stôl. Stôl môže byť počas Vianoc funkčný, ale aj pôsobivý. Hlavným prvkom prestierania je, samozrejme, obrus. Ak sa pýtate na jeho farbu, z módy počas Vianoc nikdy nevyjde zelená, červená, biela, ani žiadne vianočné motívy s vločkami alebo hviezdičkami. Zdá sa vám už obrus nudným prvkom? Skúste použiť behúň na stôl. Môže byť tiež s vianočnými vzormi, alebo byť jednofarebný. Nič sa nedá pokaziť ani striebornou alebo zlatou, ak chcete pridať svojmu prestieraniu trochu luxusu a elegancie.

Vianočný servis

Elegantný dotyk celkovej vianočnej atmosfére môžu dodať aj taniere. Skúste niečo netypické – zlaté alebo strieborné taniere doplnené kvalitnými príbormi. Kľúčom k úspechu sú aj poháre. Platí, že čím viac ich na sviatočnom stole bude, tým lepšie. Vyberte rôzne druhy, napríklad na šampanské, na vodu aj na víno. Nezabudnite ich však pekne zladiť. Jedlá servírujte do misiek či tanierov s vianočnými vzormi. Mať doma jeden vianočný servis nie je na zahodenie – použijete ho síce len raz do roka, ale možno aj desiatky rokov po sebe.

Vyberte ústrednú dekoráciu

Vianočné dekorácie nepatria len na stromček. Aj na stôl môžete položiť gule, sviečky, svetielka, anjeliky alebo iné vianočné figúrky. Vyberte však jednu dekoráciu, ktorá bude ústrednou. Môže to byť napríklad adventný veniec, svietnik alebo rozmiestnenie vianočných sviečok spolu s nejakými dekoráciami do stredu stola. Prestieranie je, samozrejme, otázkou vkusu a preferencií každého z nás, podľa čoho sa aj v jednotlivých domácnostiach líši. Existuje však niekoľko prvkov, ktoré ak do svojej výzdoby a prestierania zakomponujete, zaručia vám jeho pôsobivosť. Patrí sem napríklad používanie prírodných materiálov, ako sú drevo, borovicové šišky alebo živá čečina. Pekným detailom sú aj vianočné trblietky či mašličky a zvončeky. Nezabúdajte ani na to, čo na stôl počas Vianoc a voľných zimných dní položíte. Zohriať sa vám pomôže napríklad káva – tú najlepšiu si urobíte vďaka najlepším kávovarom na trhu, ktoré odporúčame. Rovnako si môžete pod stromček dopriať akýkoľvek nový elektrospotrebič, pretože vďaka zľavovým kódom AndreaShop ich môžete mať naozaj výhodne a z pohodlia domova.