Zatepľovať alebo nie? Otázka je skôr čím než ako

Postavili ste si práve vaše vysnívané bývanie a teraz sa neviete rozhodnúť, či zatepľovať alebo nie? Alebo vás iba zaujíma téma zatepľovania a premýšľate, či sa to vôbec oplatí? V dnešnom článku vám povieme, či áno alebo nie a aké konkrétne materiály použiť na zatepľovanie.

Zatepľovať alebo nie? Otázka je skôr čím než ako
Zatepľovať alebo nie? Otázka je skôr čím než ako (Foto: pixabay.com)

Zatepľovať či nie?

Na internete nájdete množstvo názorov a argumentov, prečo zatepľovať a prečo nie. Niektorý uvádzajú dôvod, že medzi zateplením a stenou vzniká pleseň. No na vznik by muselo byť zateplenie nekvalitne urobené a musí byť v tomto priestore vlhko. Naopak, argumentom pre je, že tak ušetríte za energie a vykurovanie v zime, čo je pravda. No ak máte dobre postavanú novostavbu z dobrých materiálov, zateplenie nie je až také nutné. Všetko záleží od toho, ako je vaša stavba postavená a z akých materiálov.

Vata a polystyrén

No a čím je najlepšie zatepľovať? Najčastejšie spôsoby sú vata alebo polystyrén. Výhodami polystyrénu sú, že je ľahko dostupný, jednoducho sa na steny aplikuje, má nízku hmotnosť a nízku nasiakavosť. Čo sa týka nevýhod, na jeho rezanie musíte mať vďaka drobivosti elektrickú rezačku a taktiež má polystyrén nízku priepustnosť vodných pár.  Čo sa týka vaty, tak najväčšou výhodou je požiarna odolnosť, materiál dýcha a je pevná. Naopak, ťažšie sa s ňou manipuluje a veľmi ťažko sa reže.