Elegancia, množstvo svetla a vzdušnosť – prečo zvoliť francúzske okná?

Francúzske okná sú čoraz obľúbenejším prvkom množstva nových domov, pretože majú množstvo výhod. Vďaka nim je v miestnosti množstvo svetla, dokážete ju poriadne prevetrať a rovnako si zabezpečíte pekný výhľad. Aké sú typy francúzskych okien a prečo by ste ich mali zakomponovať aj do svojho domu? 

Elegancia, množstvo svetla a vzdušnosť – prečo zvoliť francúzske okná? (Foto: unsplash.com)

Pôvod francúzskych okien

Odkiaľ k nám prišiel štýl francúzskych okien a pochádzajú naozaj z Francúzska? Nie, pôvod majú v Taliansku, kde ich architekti začali používať už v 14. storočí. Keď sa dostali do spomínaného Francúzska, tak tam zažili obrovský bum. Práve tam potom vznikol aktuálny názov.

Pod názvom francúzske okná sa u nás zahŕňajú všetky okná a okenné dvere, ktoré siahajú od stropu po podlahu. Môžu prepájať interiér s exteriérom a dajú sa otvárať alebo posúvať. Keďže s pohyblivými oknami budete často manipulovať, tak je dôležitá vysoká kvalita prevedenia a použitých materiálov. 

Typy a výhody veľkých okien

Sú dva základné druhy francúzskych okien – posuvné a otváracie. Posuvné francúzske okná sa skladajú z pohyblivej časti, ktorú jednoducho zasuniete na zasklenú, pevnú časť okna. Neprekáža to zbytočne v priestore a pôsobia elegantne. Súčasťou je aj vyvýšený profil rámu. Otváracie francúzske okná fungujú na princípe, ako tie klasické – otvoríte ich celé do vnútra. Môžu byť bezbariérové.

Materiálov, ktoré sa na výrobu týchto okien používajú, je viacero. Najobľúbenejšími sú plastové francúzske okná, ktoré sú cenovo najdostupnejšie, majú dobré izolačné vlastnosti, no nie je to tak pevný materiál, čo môže byť pri francúzskych oknách väčších rozmerov problém. V takomto prípade sa odporúčajú drevené alebo dreveno-hliníkové rámy okien. A aké sú ďalšie výhody francúzskych okien? Z estetického hľadiska dokážu zväčšiť priestor, vetranie je oveľa rýchlejšie a v miestnosti budete mať až dvakrát viac svetla.