Ako sa starať o monsteru? Tipy a rady

Rastlina do interiéru, ktorá je v súčasnosti veľmi obľúbená. Monstera nie je na starostlivosť náročná a asi aj preto si ju obľúbilo toľko pestovateľov – začiatočníkov, aj tých pokročilých. V dnešnom článku vám zhrnieme, ako správne zalievať, hnojiť a celkovo sa starať o monsteru. Tak poďme na to.

Ako sa starať o monsteru? Tipy a rady (Foto: unsplash.com)

Stanovisko, zalievanie a výživa

Monstere sa najlepšie darí, ak ju umiestnite na svetlé miesto. Potrebuje dostatok svetla, no určitý čas vie prežiť aj na tienistom stanovišti. Ostré slnko ale neznesie a škodilo by jej. Monstera vie dorásť do obrovských výšok – niekedy je to až 5 metrov. V letných mesiacoch vyžaduje intenzívnejšiu zálievku, počas zimy ju treba zalievať menej. Veľké kožovité listy treba občas utrieť od prachu a zvyšná vlhkosť jej prospeje.

Bežná izbová teplota monstere vyhovuje, no dajte si pozor, aby nikdy neklesla pod 12 stupňov Celzia. Aby sa jej darilo čo najlepšie, tak si zaobstarajte zvlhčovač vzduchu. Ak do neho nechcete investovať, tak stačí, ak listy monstery porosíte vodou. Hnojte ju od jari po jeseň, aspoň raz do mesiaca univerzálnym hnojivom na zelené rastliny.

Choroby, výsev a rozmnožovanie rastliny

Choroby monsteru často netrápia, preto sa nemusíte báť, že by ste s nimi museli bojovať často. Rovnako na to vplýva aj správna starostlivosť, takže ju netreba podceňovať. Ak by mala málo svetla, tak by listy začali žltnúť. Vtedy jej treba dopriať slnečné stanovisko. Pri rozmnožovaní máte 2 možnosti – monstera sa dá rozmnožovať semiačkami alebo odrezkami. Kvalitné semiačka je pomerne ťažké zohnať, preto ak máte niekoho známeho, kto monsteru pestuje, tak sa ho spýtajte, či vám pár odrezkov nepodaruje.