Ako zvládnuť rekonštrukciu kúpeľne

Akékoľvek stavebné úpravy a rekonštrukcie v byte sú náročné na plánovanie aj realizáciu. Kým sa pustíte do rekonštrukcie kúpeľne je potrebné si ujasniť či chcete len vymeniť umývadlá a zariaďovacie predmety, alebo to vezmete pekne „od podlahy“ a vymeniť bude potrebné aj obklady, rebríkový radiátor a celé zariadenie.

Čo vám prekáža na starej kúpeľni?

Predstavy a realita sa v mnohých prípadoch rozchádzajú a preto je dôležité určiť si priority. Premyslite si, čo vám na vašej starej kúpeľní najviac prekáža a toho sa držte. Chcete mať dve pekné umývadlá? Potrebujete miesto vane bezbariérový sprchovací kút alebo vám už doslúžili obklady? Môže sa totiž stať, že nebude možné zrealizovať všetko, čo máte v pláne a budete sa musieť rozhodnúť, čo je pre vás najdôležitejšie.

Plán a rozpočet

Suma, ktorú ste ochotný do rekonštrukcie investovať je kľúčová. Podľa toho sa môže odvíjať rozsah rekonštrukcie aj použité materiály. Na základe prieskumu trhu a stanoveného rozpočtu sa môže stať, že si nebudete môcť dovoliť všetko, čo chcete alebo budete musieť znížiť nároky na kvalitu či dizajn.

Zanedbať netreba ani plánovanie. Všetko si nakreslite a uistite sa, že vybrané zariadenie bude do kúpeľne pasovať. Myslite aj na to, že nie všetko zariadenie ako moderný rebríkový radiátor či iné materiály môžu byť doručené naraz, treba si overiť dostupnosť ako aj kapacity stavebnej firmy ak si ju plánujete najať.

Svojpomocne alebo s firmou?

Ak nemáte vlohy na stavebné práce voľba bude jasná – stavebná firma. Ak ste zručný majster časť rekonštrukcie môžete zvládnuť sami, ale odborné práce je dobré nechať na odborníka – elektrikára, inštalatéra či architekta. Pokiaľ si v niečom nie ste istý je dobré sa poradiť s niekým skúsenejším alebo to priamo nechať na neho. Naprávanie škôd môže byť totiž finančne aj časovo náročnejšie ako práca profesionála.

Text:PR