Prečo sa oplatí investovať do novej sedacej súpravy

Pri sedacej súprave vždy počítame, že je to investícia na niekoľko rokov. Keď už nadíde čas na jej výmenu, tak to stále posúvame. Veď tá stará nám ešte vydrží, netreba ju vymieňať, ešte s ňou vydržíme. Množstvo výhovoriek, ktorými len odďaľujeme výmenu starej sedačky. Prečo by ste mali investovať do novej sedacej súpravy? Tu je viacero dôvodov, ktoré vás presvedčia.

Prečo sa oplatí investovať do novej sedacej súpravy (Foto: unsplash.com)

Kedy je čas vymeniť sedačku?

Je viacero signálov, ktoré vám naznačujú, že už je čas na výmenu sedačky. Jedným z nich je aj vŕzganie a praskanie pri sedení. Mierne vŕzganie môže byť spôsobené uvoľnením komponentov kovovej konštrukcie a tie sa dajú opraviť. Hlasnejšie zvuky môžu znamenať aj väčšie poškodenie – rámu, kovových komponentov alebo pružín. Ak sa tomu pridá praskanie pri vstávaní či sadaní, treba začať rozmýšľať nad kúpou novej sedacej súpravy. V prípade, že sa pustíte do opráv, tak vás to môže vyjsť ešte drahšie a životnosť sa o moc nepredĺži.

Končiaca životnosť sa odzrkadlí aj na pohodlí sedenia. Záleží to hlavne od výplne, ktorej kvalita sa po dlhodobom používaní mení. Prvé známky opotrebenia sa prejavia na miestach s vyšším zaťažením. Túto časť môžete vymeniť, ak sa dá, ale ak sa to objaví na viacerých miestach, tak si zaobstarajte novú sedačku.

Roky používania sa ukážu hlavne na vzhľade – zmení sa prirodzená štruktúra čalúnenia, ukážu sa vyblednuté a vyšúchané miesta alebo sa stratí pôvodná farba. Zachrániť to môžete pravidelnou starostlivosťou a údržbou, no postupnému opotrebeniu počas rokov sa aj tak nevyhnete. Postupne by ste mali začať zvažovať kúpu sedacej súpravy.

Ako postupovať pri výbere

Keď už si v tejto dobe vyberáte novú sedačku, mala by byť presne podľa vašich predstáv. Trávime na nej veľa času, takže by vám mala poskytovať maximálne pohodlie a vydržať roky. Správna veľkosť sedačky je základ. Zvažujte pri tom veľkosť vašej obývačky, typ konferenčného stolíka, ktorý používate a počet členov domácnosti.

V prípade, že doma bojujete o každý centimeter a nemáte dostatok miesta, tak sa porozhliadnite po sedačkách s úložným priestorom. Na príležitostné spanie alebo pri väčších návštevách určite oceníte rozkladaciu pohovku. Na druhej strane, tieto sedačky nie sú také pevné a stabilné. Investujte do kvalitného rámu (z masívneho dreva alebo ocele) a dôležitý je aj správny materiál poťahu (koža, syntetická ekokoža alebo látka).

Pamätajte si preto najmä jedno, ak už novú sedačku, tak vyberajte len z výberu pre kvalitné sedacie súpravy, ktoré vyberali zo stoviek sedačiek a desiatok výrobcov na stránkach Nákupnej poradne.