Umývate podlahu správne? Návod, ako na to, rýchlo a jednoducho!

Hovorí sa, že ak chcete niečo urobiť poriadne, mali by ste to vziať od podlahy. Doslova to platí pri upratovaní – ide o najnamáhanejšiu súčasť vašej domácnosti a ak nevyčistíte dobre podlahu, špina sa následne roznosí aj do čistých častí domácnosti. Pri upratovaní podlahy však platí niekoľko základných pravidiel. Ktoré to sú?

Začnite od kúpeľne, alebo zhora dole

Vysávanie a umývanie podláh by ste mali nechávať až na úplný koniec upratovania. Zároveň by ste mali začať v kúpeľni a na toalete, až potom doumývať aj zvyšok domácnosti. V rodinnom dome sa odporúča postupovať zhora dole a po celú dobu upratovania priebežne vetrať. Aký zvoliť postup a prípravky, záleží predovšetkým na tom, aký typ podlahy v domácnosti máte. Aby bol výsledok čo najlepší, musíte sa prispôsobiť predovšetkým materiálu, z ktorého je podlaha vyrobená, pretože na každý sa hodia iné čistiace prostriedky.

Žiadne špeciálne prípravky

Mnoho ľudí má z drevených podláh obavy práve kvôli náročnejšej starostlivosti. Pritom stačí dodržovať niekoľko zásad a drevené podlahy vám budú slúžiť roky. Konkrétny postup upratovania záleží na tom, či máte lakovanú podlahu alebo upravenú voskovým olejom. Na lakovanú použite najprv vysávač a následne ju pretrite suchým alebo vlhkým mopom. Pozrite najlepšie mopy na upratovanie. Voskované podlahy tiež udrží v čistote vysávanie a predovšetkým čistá voda bez prípravkov. Raz za čas je potrebné takúto podlahu opäť nechať prevoskovať. Dávajte si pozor na to, aby ste nikdy nepoužili nič, čo by mohlo drevo poškriabať. Podobne môžete postupovať aj pri bambusových podlahách.

Aj priveľa umývania môže škodiť

S laminátovými podlahami sa najčastejšie stretávame v podobe takzvaných plávajúcich podláh. Tie sú obľúbenou obdobou drevených parkiet. Ľahko sa pokladajú a ich údržba je relatívne jednoduchá. Zároveň ale bývajú náchylné na poškrabanie. Mali by ste ich pravidelne vysávať a raz za týždeň aj umyť (častejšie umývanie im môže skôr uškodiť). Vždy umývajte pozdĺžne po podlahových lamelách a po umytí vytrite podlahu do sucha, aby voda nezanechala nechcené mapy. Z prípravkov voľte tie, ktoré sú určené priamo na laminátové podlahy. Posledným z najčastejších typov podláh sú dlaždice alebo dlažba. Pri upratovaní dlaždičiek je kľúčová pravidelnosť. Vrstvy vodného kameňa či plesní v špárach, ktoré sa napríklad v kúpeľniach môžu tvoriť, sa totiž pri nepravidelnej údržbe zbavuje iba veľmi ťažko. Na začiatok ich vždy povysávajte. Následne umývajte ideálne čističom s obsahom alkoholu, ktorý veľmi efektívne odmasťuje a dezinfikuje. Vystačíte si ale aj s vodou so saponátom. Pre prevoňanú domácnosť pridajte do vody pár kvapiek éterického oleja.