Dekorácie do detskej izby – ako vytvoriť dieťaťu jeho dokonalý vlastný svet

Stačí detail a môžete vytvoriť úplne inú atmosféru miestnosti. Ak navyše skombinujete krásu s funkčnosťou, pomôžete aj zdraviu vašich blízkych. V prípade detskej izby to platí dvojnásobne. Na čo si dať pri jej zariaďovaní pozor a čo naopak určite použiť?

Dekorácie do detskej izby – ako vytvoriť dieťaťu jeho dokonalý vlastný svet
(zdroj: unsplash.com)

Zohľadnite záujmy a potreby svojho dieťaťa

Detská izba by mala byť pre vášho drobca predovšetkým jeho útočiskom. Aby bola izba pre dieťa vhodná, mala by byť farebná, komfortná a hravá. Práve preto by ste sa mali zamerať na dekorácie, ktoré vám tento efekt pomôžu dosiahnuť. Správne vybrané dekorácie môžu navyše stimulovať kreativitu a fantáziu vášho dieťaťa. Pred samotným výberom si však uvedomte, aké má vaše dieťa záľuby, čomu sa venuje a čo sa mu páči. Veľmi praktickou pomôckou a pekným doplnkom môže byť napríklad nástenka. Dieťa si na ňu môže pripnúť užitočné informácie, ale aj obrázky, čo sa mu páčia.

Rastliny radšej nie

Koberec sa môže zdať ako obyčajné povrchové krytie podlahy, ale v detskej izbe to určite neplatí. Deti sa totiž častokrát len tak zložia na zem, preložia si tam všetky svoje veci a venujú sa akejkoľvek aktivite práve tam. Nemali by ste teda podceniť výber kvalitného a mäkkého koberca. Existujú už navyše aj koberce s rôznymi detskými vzormi, ktoré dokonca môžu deťom pomôcť pri hre, ako koberce s cestou a malým mestečkom. Hoci vo všeobecnosti platí, že kvety dokážu oživiť aj tú najpochmúrnejšiu miestnosť, dať ich do detskej izby nie je najlepší nápad. Ak navyše očakávate, že by vďaka nim vaše dieťa získalo pocit zodpovednosti a dokonca by sa o nich aj začalo starať, s takýmito očakávaniami sa môžete radšej rozlúčiť.

Aj hračky sú dekorácie

Obrazmi nikdy nič nepokazíte. Rozvešajte dieťaťu po stenách obrázky jeho obľúbených rozprávkových postavičiek, fotky či zarámované puzzle. Výhodou je, že ich môžete meniť podľa toho, čo vaše dieťa práve zaujíma, takže sa nemusíte báť, že zvolíte niečo, čo bude o pár rokov príliš infantilné. Farbu rámčekov sa snažte zladiť so zvyškom farebnej konštelácie izby. Obzvlášť v dievčenskej izbe tvoria dekorácie aj vankúšiky či prehoz na posteli. Dbajte na kvalitné posteľné tkaniny, nielen na prekrytie postele, ale aj na spanie. Nielenže vyzerajú lepšie, než umelé, ale sú aj zdravšie. A myslite na to, že pre deti sú veľmi dôležitou a najkrajšou dekoráciou aj ich hračky, takže nič nepokazíte, ak okrem vankúšikov položíte na posteľ či poličku aj nejakú plyšovú hračku alebo obľúbenú figúrku.