Ako vybrať bezpečnostné dvere? Máme pre vás zopár užitočných tipov

Kvalitné bezpečnostné dvere sú základom každej domácnosti. Pocit bezpečia je totiž niečo, čo by vám ani vašim blízkym nemalo chýbať za žiadnych okolností. Na čo by ste si pri výbere dverí mali dať záležať?

Spoznajte bezpečnostné triedy

Bezpečnostná trieda je pri výbere dverí tým najdôležitejším kritériom, najčastejšie sa hovorí o štyroch triedach. Označujú výdrž jednotlivých prvkov pri prípadnej snahe o ich prekonanie zlodejom. Medzi najvýhodnejšie bezpečnostné triedy v kategórii vchodové dvere patria druhá a tretia trieda. Prvú zdolá takmer každý zlodej bez toho, aby bol odborník na zámky, postačí mu jednoduché náradie a je dnu! Stavte preto na druhú alebo tretiu triedu a o bezpečnosť máte postarané.

Kvalitný zámok musí mať cylindrickú vložku

Nie kvantita, ale kvalita zámkov je podstatná! Aby zámok odolal prípadnému pokusu o násilné vniknutie, musí byť opatrený bezpečnostnou cylindrickou vložkou, najlepšie rovnakej bezpečnostnej triedy ako samotné dvere. Je tiež dobré, ak je zámok vybavený bezpečnostným kovaním. Čím sa líši od klasického? Kvalitou použitej ocele a jeho montáž a demontáž je možná iba zvnútra.

Bezpečnostné dvere musia mať adekvátne zárubne

Bezpečnostné zárubne sú tvorené profilovými rámami z ocele. Sú hrubšie ako klasické a tiež sú zaliate betónom, aby nimi nič nepohlo. Na iné ako bezpečnostné zárubne ani nepomyslite, ak chcete, aby vaše bezpečnostné dvere fungovali správne.

Zvuková a tepelná izolácia sú dôležité

Dbajte na zvukovú izoláciu. Chráni vaše najintímnejšie súkromie a tiež vás zbavuje hluku z chodby. Bezpečnostné dvere tretej triedy dokážu zabrániť hluku v hodnote 42dB. Ďalším dôležitým parametrom je požiarna odolnosť, ktorá určuje dobu, po ktorú dokážu dvere odolať ohňu alebo vysokým teplotám. Býva označovaná skratkami EI alebo EW. Podľa zákona musia dvere odolať požiaru minimálne po dobu 30 minút. Ak teda kupujete dvere do panelákového domu, vždy požadujte od výrobcu potrebný certifikát.

Bezpečnostné dvere chránia i zdobia domácnosť

Už dávno neplatí, že bezpečnostné dvere vyzerajú neesteticky, práve naopak. Okrem toho, že oplývajú skvelými vlastnosťami ako je odolnosť a pevnosť, môžu domácnosti vdýchnuť štýl. Na trhu je množstvo prevedení a kombinácií dreva, prípadne kombinácie dreva alebo plastu s presklenými časťami. V ponuke sú plné hladké dvere alebo dvere s pútavým dekorom, je len na vás, ktorými zabezpečíte svoju domácnosť.

Text:PR