Tapety s kvetmi, vzormi alebo pásikmi – ktoré do ktorej miestnosti v dome, aby vyzerali čo najlepšie?

V prvom rade – nebojte sa tapiet! Tapety už nie sú to, čo kedysi a môžu sa stať základným prvkom v celej miestnosti. Mali by ste však dbať na to, aby sa hodili do štýlu a konceptu celej miestnosti, no zároveň je vhodné vybrať správny vzor, ktorý nebude vyzerať lacno. Tapety sú naozaj štýlovým doplnkom, no treba vedieť ako na ne. 

Tapety s kvetmi, vzormi alebo pásikmi – ktoré do ktorej miestnosti v dome, aby vyzerali čo najlepšie? (Foto: pixabay.com)

Moderné tapety na stenu už nie sú ako tie, čo bývali kedysi. Teraz je už manipulácia, aplikácia aj ich výdrž úplne niekde inde. Vďaka nim nebudú steny prázdne a zároveň nebudete musieť kupovať doplnky navyše, na ktoré sa bude chytať prach. Ak sa chcete zbaviť starých tapiet, tak sa toho nemusíte báť. Ak poznáte spôsob ako na to, nebude to nič zložité. Môžte si o tom prečítať tu. Ale aké tapety vybrať napríklad do kuchyne a aké naopak zas do obývačky?

Obývačka

Do obývačky sú najlepšie tapety papierové, pretože sú jednoduché na aplikovanie a sú vhodné do takých miestností, kde ich nemáte moc ako zničiť. Môžu byť jednovrstvové a dvojvrstvové, tie sú už o čosi pevnejšie a aj toho viac vydržia. Pri výbere tapiet do obývačky treba, samozrejme, zvážiť v akom štýle ju máte zariadenú. Ak máte obývačku zariadenú do jednotnej farby s jednoduchými prvkami, je dobré oživiť to práve tapetou. Napríklad ak máte len biely nábytok, o ktorého výhodách sme písali v tomto článku. Na to sú vhodné vzorované tapety, či už s pásikmi, krúžkami alebo kvetmi. Tiež sa do takýchto priestorov hodia 3D tapety so vzorom tehiel a obkladu. Pri týchto tapetách ale dajte pozor, aby ste nemali na stene žiadne nerovnosti a ani v lepidle žiadne hrudky, pretože pod týmito tapetami vidno každú nerovnosť.

Kuchyňa a kúpelňa

V týchto miestnostiach by vám už klasická papierová tapeta nevydržala. Keďže v oboch izbách je vyššia vlhkosť, priestor sa tam naplno využíva a používate tam rôzne prípravky, tak by sa vám mohli papierové tapety potrhať. Tu zvoľte skôr vinylové tapety, ktoré sú oveľa pevnejšie a odolnejšie voči vode aj teplu. Vedia tiež zakryť všetky nerovnosti, a ak ste aj zabudli na nejaké hrbolce na stene, pod tapetou vám ich nebude vidno. Tapety do kuchyne a kúpelne sa hodia najviac tapety, ktoré imitujú obklad alebo surové steny, ktoré sa najviac hodia k industriálnemu štýlu zariadenia.

Tapety s kvetmi, vzormi alebo pásikmi – ktoré do ktorej miestnosti v dome, aby vyzerali čo najlepšie? (Foto: pixabay.com)

Detská izba a spálňa

V týchto dvoch izbách sa štýlovo medze nekladú, teda aspoň nie v detskej izbe. Tam môžu byť na tapete jednoduchšie vzory, ako pásiky alebo bodky, no tiež niečo zložitejšie, napríklad také fototapety alebo tapety namieru s ich obľúbenými kreslenými postavami. Čo sa týka tapiet do spálne, tam je lepšie staviť na jednoduchosť, aby ste nemali v takejto v podstate oddychovej miestnosti nejaký rušivý moment.