Katalógové rodinné domy: Čo zvážiť pred ich stavbou?

Stavba rodinného domu patrí medzi témy, ktoré rieši mnoho ľudí premýšľajúcich nad otázkou bývania. Oplatí sa staviť na ponuku z katalógu alebo je lepšie si za pomoci architektov navrhnúť svoj vysnívaný dom? Ak uvažujete nad možnosťou katalógových rodinných domov, mali by ste pred ich stavbou zvážiť jednotlivé kroky.

Orientácia domu

Katalógové rodinné domy a ich projekty sú založené na existujúcej ponuke. Pri voľbe takéhoto typu domu je nevyhnutné zohľadniť viaceré kritériá. Prvou dôležitou podmienkou je, aby sa vám páčil vzhľad domu a aby zároveň spĺňal dispozičné požiadavky. V prípade katalógových domov to však nie je až také jednoduché. Ak sa vám aj dom páči a vyhovuje vám jeho dispozičné riešenie, prichádza na rad ďalšie kritérium – orientácia voči svetovým stranám.

Každý katalógový projekt je navrhnutý na parcely s presnou orientáciou. Miestnosti zväčša bývajú orientované na západ alebo východ a umiestnenie okien na severnej strane domu býva minimalizované. Problém s orientáciou domu sa v mnohých prípadoch podarí vyriešiť prostredníctvom zrkadlenia projektu.

Požiadavky na pozemok

Ak sa rozhodnete pre stavbu katalógového rodinného domu, musíte mať pozemok spĺňajúci základné požiadavky na stavbu domu takéhoto typu. Pôdorys pozemku je jednou z podmienok. Väčšina katalógových domov si vyžaduje na svoju stavbu rovinatý pozemok. Stavebná parcela musí ďalej spĺňať štandardné rozmery – pozemok o rozlohe 500 až 700 m2 so šírkou minimálne 15 metrov.

Potrebné je dodržať aj odstupy od susedných stavieb. Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor a sú na protiľahlých stenách domov umiestnené okná z obytných miestností, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 metrov. Zároveň platí, že od spoločných hraníc pozemkov musia byť rodinné domy vzdialené viac ako 2 metre.

V prípade stiesnených podmienok možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 metre a to s podmienkou, že v žiadnej z protiľahlých stien nie sú okná obytných miestností. V tomto prípade sa nevyžaduje dodržanie vzdialenosti dvoch metrov od spoločných hraníc pozemkov. Ak je v takomto prípade už na susednom pozemku postavený rodinný dom na hranici, minimálny odstup stavby je 4 metre.

Cena za projekt

Katalógový projekt rodinného domu stojí približne tretinu z ceny projektu na mieru. Je to zapríčinené tým, že katalógové projekty sa predávajú pod skutočnú trhovú cenu v očakávaní, že sa predajú viackrát. Pokiaľ si teda nájdete katalógový projekt, ktorý vám dokonale vyhovuje a spĺňa všetky požiadavky, v porovnaní s individuálnym projektom na mieru ušetríte celkom slušné peniaze.

Treba však brať do úvahy, že konečná cena katalógového rodinného domu sa ešte mierne navýši z dôvodu projektu osadenia domu, projektu prípojok a ďalších doplnkových služieb ako napríklad riešenie elektroinštalácie, ktoré bežne nie sú súčasťou projektu. Nebojte sa, nejde o nijaké výrazné navýšenie rozpočtu. Cena za navrhnutie výkresu osadenia domu sa pohybuje obvykle v rozmedzí 120 až 150 € a prípojka stojí od 50 do 100 €.

Kedy sa rozhodnúť pre katalógový rodinný dom?

1. Pokiaľ nájdete projekt, ktorý sa vám páči a bude vám dispozične vyhovovať bez potreby zásahov do nosných alebo obvodových stien.

2. V prípade, že máte vyhovujúcu parcelu na stavbu takéhoto projektu.

3. Ak máte rovinatý pozemok.

Foto: Bigstockphoto